سونا و فوايد آن

ساخت وبلاگ


سونا يکي از فعاليت هايي است که تقريباً همه ورزشکاران با آن آشناهستند و در سطح قهرماني و حرفه اي و آماتوري به آن توجه خاصي دارند. اولين بار،فنلاندي ها سونا (خشك) را به كار گرفتند. گفته مي شود از هر سه خانه در فنلاند، يكيداراي سونا است. فنلاندي ها معتقدند سونا بدن را از استرس ها و سموم آزاد مي كند.سونا باعث آرامش اعصاب ، كاهش استرس ،ايجاد وجد و شادماني مي شود . در عين حال با ايجاد دوره هاي سرد و گرم شديد دربدن ( رفتن به سونا و پريدن در حوضچه آب سرد)مي تواند قدرت تمركز و هوشياريشخصرا بالا ببرد . بطوريكه بعضي افراد ترجيح مي دهند صبح ها و در شروع كار بهسونا بروند . اما سونا رفتن بهتر است در پايان روز و قبل از رفتن به رختخواب صورتگيرد تا باعث ايجاد خواب عميق تر شود . " وقتي كه شما سونا ميرويد مي توانيد ماننديك نوزاد به خواب آرام فرو رويد"

هدفاز سونا رفتن

يكي از هدفهاي اصلي از سونا رفتن ، پاك كردن بدن از طريقتعريق است . منافذ بدن باز مي شوند و سموم موجود در بدن از طريق عرق كردن به بيروندفع مي شوند.
اكثر كساني كه استفاده از سونا را تجربه كرده اند اذعان مي كنندكه اين كار باعث شادابي و تسكين درد هاي آنان شده است . سونا مي تواند باعث تسكيناثرات سرما خوردگي شود . سبب نيرو بخشيدن به عضلات بعد از تمرينات ورزشي مي شود ورنگ چهره را روشن مي كند.
بسياري از مردم به قدرت شفا بخشيسونا در برطرفكردن افسردگي پس از بيرون آمدن از سونااعتراف دارند . هنگامي كه بدن احساس آرامشمي كند و سرشار از انرژي مي شود ، متعاقب آن ذهن و احساس هم حالت بهتري پيدا ميكنند.


سونا چه اثري روي بدن ما مي گذارد ؟

هنگامي كه شما سونا مي گيريد گرماي ناشي از آن باعث مي شود جريان خون بهسمت پوست افزايش يابد و غدد عرق تحريك شوند . عرق كردن باعث دفع يك سري از موادزايد در بدنمي شود وبدن را از دست اين مواد نامطلوب خلاص مي كند.

قرار گرفتندر حمام بخار يا سونا باعث بالا رفتن درجه حرارت بدن مي شود . در اثر اين افزايشحرارت ، عروق خوني گشاد مي شوند و جريان گردش خون در پوست بالا مي رود همين امرباعث افت فشار خون در مويرگها و سياهرگها مي شود و درمجموع فشار خون پائين مي آيدسپس با بالا رفتن ضربان قلب ، فشار خون به حالت طبيعي بر مي گردد.

آيا سونا باعث كاهش وزن مي شود ؟

اگرچه هنگام سونا گرفتنبدن احساس سبكي مي كند ولي بخش زيادي از آن به دليل از دست رفتن آب و مايعات بدناست واگرچه همين امر ممكن است بطور موقت وزن بدن را كاهش دهد ولي بلافاصله بعد ازجبران آب به حالت اول برمي گردد . ( بايد دقت شود كه : قبل ، هنگام ، و بعد از سوناحتمامقادير كافي آب نوشيده شود تا بدن با كمبود آب مواجه نشود .همچنين لازم استمواد معدنيمصرف شوند تاموازنهالكتروليت هاي بدنبه هم نخورد در واقع اينموضوعي است كه اگر به آن توجه نشود ممكن است خطر آفرين باشد).

اما سونا اثراتسودمند بسياري دارد از جمله اينكه:

-* تعريق باعث دفع سموم بدن مي شود.

-* با فعال شدنغده هاي عرق ؛ پوست نيز نرم مي شود و حالت بهتري پيدا مي كند

-*سونا اثرات ضد سرطان دارد چون سيستم ايمني بدن را تحريك وتقويت مي كند.
*سونا رفتن باعث باز شدن منافذپوست مي شود . واين در حفظ سلامتي پوست فوق العاده مؤثر است.

-*سونا و استفاده از جكوزي آب سرد مي تواند در بالا بردن توانعمومي بدن و مقابله بابيماريبخصوص سرما خوردگي شود.

-*استفاده از سونا علاوه بر فوائدي كه براي تندرستي و سلامتدارد باعث ايجاد احساس خوشايندي در انسان مي شود و در زيبايي چهره و لطافت پوست همتاثير بسزايي دارد .

-

-به موارد زير هم مي توان اشاره كرد:

-*باعث رفع خستگي عضلات و بهبود سريعگلو درد مي شود.
*-
كمر درد و آتريت را تسكين ميدهد

-* -باعث مقابله با سرما خوردگي وبرطرف شدنمشكل سينوسها مي شود.
* -
وضعيت و ظاهر پوست بدنرا بهبود مي بخشد.

--

-*-به دليل فعال شدن سيستم شبهمرفيني مغز، تسکين جسمي و روحي غير قابلتصوري براي فرد ايجاد مي شود.

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : سه شنبه 26 بهمن 1395 ساعت: 22:13

close
تبلیغات در اینترنت