cpu

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس


همچنین دستورالعمل دیگری با نام JUMP وجود دارد که حرکت به سمت یک آدرس دیگر در RAM می باشد.
گزینه های دیگری با نام های دستورالعمل های OUT و IN نیز در این بین وجود دارد که برای انتقال داده ها به دستگاه های خروجی مانند مانیتور و یا دستگاه های داخلی مانند صفحه کلید می باشد.این دو دستورالعمل معمولا در ارتباط با یک آدرس استفاده می شوند که قبلا به آن اشاره کردیم.
دستورالعمل های دیگری نیز در زمینه CPU وجود دارد اما موارد گفته شده جزو رایجترین انها می باشد.همانطور که بررسی کردیم داده های موجود در RAM متشکل از چیزهایی چون دستورالعمل، رقم، آدرس و حروف می باشد.

راه شناخت CPU

اگر برای خریدCPUسری به بازار زده باشید، با نامها و القاب عجیبی رو به رو می شوید که با آنچه قبلا در رسانه های گوناگون دیده و شنیده اید، متفاوت است.

خیلی تعجب نکنید. بازار رایانه ایران، فرهنگ خاص خود را دارد. هر چند این فرهنگ با علم در تضاد است؛ اما به هر صورت برای خرید قطعات باید از همین بازار استفاده کنیم. در اینجا، سعی داریم ارتباط مناسبی میان القاب بازاری و نام پردازنده ها برقرار کنیم که خوانندگان بتوانند با تکیه بر آن مطمئن تر انتخاب کنند. ابتدا به سراغ اینتل(Intel) می رویم. در حال حاضر از این شرکت پردازنده های پنتیوم۳، پنتیوم۴، زنون۳، زنون۴ و سلرون در ایران یافت می شود. البته ما سراغ زنون ها نخواهیم رفت. زیرا کاربری عام ندارند.

پنتیوم۳هایی که در ایران فول کش(FULL Cache) خوانده می شوند۵۱۲ کش دارند و آنها که هاف کش (Half Cache) نامیده می شوندK256 کش دارند. داستان هایی که فروشندگان درباره نحوه کارایی و تفاوت میان این دو گروه می گویند، صحیح نیست. البته به طور حتم، کش بیشتر موجب افزایش کاراییمی شود، اما مدلهایی که کش کمتری دارند، به هیچ وجه ضعیف نیستند. اگر برای خرید پنتیوم۳ اقدام می کنید، سعی کنید تنها به سراغ مدلهای جدید بروید که امکان ارتقای آنها وجود داشته باشد. تاکنون۷مدل مختلف از پنتیوم۳ تولید شده است، اما تنها مدلهایی را به شما توصیه می کنیم کهMHZ133 Bus داشته باشند و بسته بندیCPU مخصوص سوکت (Socket) باشد نه اسلات(Slot). در این باره، دو نوع بسته بندی وجود داردPGA370،FC و۲۳۷۰PGA-FC که نوع دومK512 کش دارد و از نظر اشغال حرارت نیز بسیار بهتر عمل می کند.

درباره پنتیوم۴، تعدد مدلها قدری کمتر است. این پردازنده تاکنون در۴ مدل عرضه شده است. در صورت تمایل به استفاده از این پردازنده، یادتان باشد سراغ مدلهایی با بسته بندی۴۲۳Pin نروید، زیرا دیگر تولید نمی شوند و اما۴۷۸ Pinها خود در مدلهای گوناگونی تولید می شوند. اگر به مدلهایی که در بازار وجود دارند، دقت کنید، می بینید که بعضی با فرکانس کاری به علاوهAیا B نامگذاری شده اند. برای این که متوجه تفاوت این مدلها بشوید، ابتدا باید بدانید نامهای دارای حروف تنها در مدلهایی دیده می شوند کهCPUهای هم سرعت با مشخصاتی متفاوت وجود دارند. به طور مثال۱٫۸و۱٫۸ A . تفاوت مدلهای معمولی و آنها کهAدارند (تا سرعتGHz2) در اندازهCache و فناوری هسته آنهاست.

به این ترتیب که مدلهای معمولیK.256 کش و هسته۰٫۱۸Micron دارند؛ اما مدلهای دارای حرفA K512 کش و هسته۰٫۱۳Micron دارند و البته مشخص است کهAدارها بهترند. توجه داشته باشید ککه برای مدلهای سریعتر ازGHz2 به دلیل این که مورد مشابه با مشخصات پایین تر وجود ندارد دیگرAذکر نمی شود. درباره B که تا سرعت۲٫۴GHz سرنام پنتیوم۴ها می آید، تفاوت تنها درBus آنهاست که ازMHz400 بهMHz500 افزایش پیدا کرده است.

core یا هسته در cpu چیست؟
که ما این مبادله را در عملیات احساس نمی کنیم.cpu ها معمولا دارای ۱ هسته هستند.هسته(core) بخشی از cpu است که وظیفه تبادل داده و عملیات محاسباتی را بر عهده دارد.

هر هسته(core) توانایی انجام یک رشته عملیات در هر لحظه را دارد و نمی تواند بیش از حد خودعملیات انجام دهد.

در نتیجه با ازدیاد داده های ورودی cpu توانائی خود را در پردازش همه ی داده ها از دستمی دهد و همین باعث کاهش سرعت کامپیوتر می شود.

امروز شرکت های سازنده ی cpu برای افزایش سرعت cpu و کامپیوتر , اقدام به چند هسته ایکردن cpu ها کرده اند.با انجام این کار توانائی پردازش اطلاعات در cpu چند برابر شده در نتیجهسرعت آن افزایش می یابد.

برای مثال:

dual-core processor دارای ۲ هسته می باشد

quad-core processor دارای ۴ هسته می باشد

hexa-core processor دارای ۶ هسته می باشد

توجه داشته باشید که کارایی این cpu ها به کلی وابسته به نرم افزار تعبیه شده برایآن است که مسئولیت هدایت و کنترل داده ها را بر عهده دارد

FSB(front side bus: خطوط انتقال اطلاعات بین مادربرد و cpu می باشد. همانند FSB که بر روی مادربرد وجود داشت بر روی پردازنده ی اصلی نیز وجود دارد.

BUS: خطوط انتقال اطلاعات بین CPU و RAM است.

CPU برای انجام محاسبات خود مرتبا از حافظه ی اصلی استفاده می نماید، از BUS که معمولا با یک عدد مشخص می شود برای این انتقال استفاده می شود. مثلا:

۱۰۲۴ , ۱۰۳۳ , ....

فرکانس: تعداد سیگنال هایی که CPU در هر ثانیه می تواند ارسال یا دریافت نماید که واحد آن مگاهرتز و در پردازنده های جدید گیگا هرتز می باشد این ویژگی معروفترین مشخصه ی یک پردازنده ی است.

به عنوان مثال: ۱۰۸ Ghrz و ۲۰۲ Ghrz و .....

اعداد اعلام شده برای پردازنده ها سرعت اسمی آن است ولی عملا به علت تاثیر عوامل متعدد از قبیل مقاومت گرمایی و پایین بودن سرعت قطعات دیگر و ... سرعت آن به مراتب پایین تر خواهد بود.

اکثرا به اشتباه مهم ترین عامل قدرت پردازنده را در فرکانس آن می دانند در حالیکه BUS , FSB , CACH عامل های تاثیر گذارتری می باشند.

CACH:

حافظه ای محدود و گران قیمت است که بر روی CPU نصب می شود و پردازنده تا جاییکه امکان داشته باشد از این حافظه برای انجام محاسبات خود استفاده می نماید.

سرعت cach بیش از صد برابر سرعت RAM است، میزان انتظار پردازنده برای رد و بدل کردن اطلاعات با cach تقریبا صفر است.

پردازنده ها با میزان cach متفاوت در انجام فعالیتهای معمولی مانند: تایپ و اینترنت و ... از نظر سرعت تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند ولی در پردازش های سنگین مانند: میکس فیلم و کارهای گرافیکی اختلاف بسیار زیادی بین آنها وجود دارد و cach تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت پردازنده دارد.

ظرفیت cach بر حسب کیلو بایت و مگابایت است.

با توجه به ویژگی های cpu تکنیک های زیادی برای ساخت آن به وجود نیامده است و در حال حاضر دو تکنولوژی قدرتمند با هم رقابت می کنند و بقیه تکنولوژی ها یا از بین رفته و یا در رده های پایین تری قرار گرفته اند.

تفاوت CPU های AMD و اینتل

تفاوت CPU های AMD و اینتل از جمله سئوالاتی است که ذهن بسیاری از شماها را به خودش مشغول و چه بسا در انتخاب اون ها شما رو سر درگم کرده باشه: ۱-AMD براساس معماری اجرایی ۹ مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های اینتل شش مرحله ای است؛ بدین معنا که AMD در هر چرخه کاری ۹عملیات را انجام می دهد در حالی که اینتل فقط ۶ عمل را می تواند انجام دهد. ۲-AMD از کشCache)) 64 Kb برخوردار است در حالی که اینتل ، از کش ۵۳۲ Kb سود می برد؛ هر چقدر که میزان کش پردازنده بیشتر باشد ، پردازنده کارایی بیشتری خواهد داشت، اطلاعات بیشتری می تواند ذخیره کند و دیگر لازم نیست پردازنده برای بدست آوردن اطلاعات یا دستور ها مدت زمان بیشتری را برای رفت و برگشت به حافظه برد اصلی برای جذب اطلاعات یا دستور العمل ها صرف کند. ۳- AMD از مس برای اتصال ترانزیستورهای بکار رفته در پردازنده ها استفاده می کند در صورتی که در ساختمان پردازنده های اینتل آلومینیوم بکار رفته است. مس هادی الکتریسیته بهتری است ، ازاین رو پهنای اتصال های بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود. این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4 است. ۴- از دیگر تفاوت های میان AMD و اینتل می توان به راندمان کش برروی تراشه اشاره کرد ، AMD از معماری انحصاری استفاده می کند که راندمان بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری اینتل دارد. ۵-AMD از فناوری پردازش موازی در مقایسه با Hyper -Threading اینتل استفاده می کند؛ در بسیاری از کاربردهای امروزی فعال بودن Hyper -Threading کارایی پائین تری ارائه می دهد ، نتایج تحقیقات بی شمار منتشر شده در نشریات رایانه ای و پایگا ه های اطلاعاتی معتبر بیانگر این پدیده هستند. ۶-یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر است و این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره ( MultiMedia) می شود. ۷- زمانی که اینتل P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از ۱۰ مرحله در P3 به ۲۰ مرحله افزایش داد، اینتل همین تغییر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته می شود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات است که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید می شود در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده های خود طول pipeline را به همان اندازه p3 یا k6 ثابت نگه دارد. .

بزرگترین تفاوت مابین پردازنده های دسکتاپ و نوت بوک در این است که پردازنده های نوت بوک نیاز به توان مصرفی پایین تری دارند و در نتیجه سرعت پایین تری هم دارند ولی در عوض از قابلیت های بیشتری در زمینه قابل حمل بودن بهره می گیرند.برای مثال پردازنده نوت بوک Intel Core i7-2760QM و پردازنده دسکتاپ Intel Core i7-2600K هر دو ۴ هسته ای بوده ولی اولی در فرکانس ۲/۴ گیگاهرتز و دومی در فرکانس ۳/۴ گیگاهرتز کار می کند. از آن طرف حداکثر توان مصرفی پردازنده نوت بوک ۴۵ وات است درحالی که حداکثر توان مصرفی پردازنده دسکتاپ ۹۵ وات است.
همانگونه که مشخص است پردازنده نوت بوک دارای سرعت کمتر و در عوض مصرف پایین تری است که این امر در نوت بوک ها که توان مصرفی خود را از باتری تامین می کنند بسیار مثبت ارزیابی می شود.
desktop_vs_laptop
به طور کلی تفاوت های اصلی پردازنده های دسکتاپ و نوت بوک را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
مصرف توان:
از آنجاییکه نوت بوک ها از باتری برای تامین توان مورد نیاز خود استفاده می کنند پردازنده آنها باید به گونه ای طراحی شود که با حفظ راندمان خود از کمترین مصرف انرژی برخوردار باشد. پردازنده دسکتاپ نیازی به در نظر گرفتن این موضوع ندارد.
فرکانس:
فرکانس بالاتر به معنای تولید گرمای بیشتر است. در نوت بوک ها به دلیل محدودیت در وزن، اندازه و ابعاد نمی توان از سیستم های خنک کننده قوی استفاده کرد و لذا چاره ای جز کاهش فرکانس وجود ندارد، در حالی که در دسکتاپ ها محدودیتی در پارامترهای ذکر شده وجود ندارد و طراحان می توانند از فرکانس های به مراتب بالاتر استفاده نمایند.
ولتاژ :
پردازنده های نوت بوک ها به دلیل مصرف پایین تر انرژی و تولید گرمای کمتر مجبورند که در ولتاژ پایین تری کار کنند در حالی که این محدودیت در پردازنده های دسکتاپ وجود ندارد.
چیپ های مجتمع:
به دلیل مصرف پایین تر برخی از چیپ های نوت بوک به صورت مجتمع طراحی می شوند. یعنی در داخل پردازنده علاوه بر CPU، چیپ های دیگر مثل گرافیک، کنترولر حافظه، کارت شبکه بی سیم و ... هم گنجانده می شوند در حالی که چنین اجباری در دسکتاپ وجود ندارد و اگر هم چنین اتفاقی رخ دهد به دلیل مصرف پایین تر نیست بلکه رسیدن به راندمان بالاتر مد نظر است.
تطابق:
اگر چه ممکن است که دو پردازنده مشابه از نوت بوک و دسکتاپ دارای تعداد پین های برابر باشند و حتی بتوان آنها را در سوکت دیگری قرار داد ولی عملکرد این پین ها در آنها متفاوت است و در صورت نصب در سوکت دیگری، کار نخواهد کرد.

انواع سی پی یو:
امروزه سی پی یوها بسیار متنوع شده اند. برخی کم مصرف و بسیار کوچک هستند و تنها یک هسته دارند، سرعت کلاکشان نیز از ۱ گیگاهرتز فراتر نمی رود. برخی دیگر بسیار بزرگ تر بوده و ۸ هسته ی قدرتمند دارند که به راحتی رکورد سرعت ۴ گیگاهرتز را می شکنند. در کنار پردازنده های مختلف تکنولوژی های متنوعی معرفی و به کار گرفته شده است. به عنوان مثال تکنولوژی هایپرتردینگ (Hyper Threading) اینتل که به کمک آن ۴ هسته ی فیزیکی و واقعی یک پردازنده از دیدگاه سیستم عامل، ۸ هسته دیده می شود و لذا توان پردازشی پردازنده به بیش از یک پردازنده ی ۴ هسته ای مشابه بدل می شود.

نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : شنبه 15 آبان 1395 ساعت: 20:41
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها